Filmový zpravodaj – Yuri (a yaoi) v Marplové

Filmový zpravodaj – Yuri (a Yaoi) v Marplové

 

Věděli jste, že cyklus detektivek na motivy Agathy Christie, Slečna Marplová, nejednou obsahuje prvky homosexuality (yuri / yaoi)?

Celkově obsahuje prozatím šest sérií o čtyřech epizodách. Přičemž řada č. 6 má teprve tři natočené filmy. Ale už v 1. epizodě 1. série, nazvané Mrtvola v Knihovně, se v roli pachatelek objevuje jeden lesbický pár: Josefín a Edeliede si pro sebe a Edelídina syna přejí nový začátek, pro který ale potřebují peníze z dědictví po Peterově (tak se ten kluk jmenuje) dědečkovi. Ten sice stále žije, ale má slabé srdce a je starý. Z lásky jedna k druhé připraví rafinovaný plán vraždy, který záhy uskuteční a slečna Marplová tak má plné ruce práce. Na to, že se jedná o úvodní film celého seriálu, se to dá považovat za docela šokující.

Tím ovšem tyto prvky v detektivních případech nekončí. Už o dva další díly dál, ve filmu Ohlášená vražda, sleduje slečna Marplová stopy smrti mladého muže do malé vesničky k dceři její přítelkyně z první světové války, Amy, která žije se svou přítelkyní Hintch v lesbickém vztahu. Mají malý domeček a jsou spolu šťastné. Amy je trochu jednodušší, ale také moc milá a Hintch je praktická rázná žena, která zastává mužskou roli v jejich domácnosti. O všechno se stará a svou milou něžně opatruje. Obě jsou jedněmi ze svědků vraždy, jenže ve vrahovi kdosi vzbudí dojem, že jedna z nich opravdu mohla něco vidět. Aby zajistil, že se nikdo jeho tajemství nedozví, Amy zabije.

Bylo mi té chudinky opravdu moc líto…

První vztah gayů se oproti tomu objevuje ve 3. díle 2. Série jehož název nám říká, že Není kouře bez ohýnku. Zabil se tam jakýsi plukovník Appleton v samém úvodu filmu a později, někde ve třech čtvrtinách dílu, se jiný muž – jeho přítel a dle chování jistý gay – přiznává k tomu, že před svým skonem mu zemřelý poslal dopis, v němž ho nabádá k upřímnosti k sobě samému i ostatním ohledně lásky a statečnosti, která jemu chyběla. Přečtením toho dopisu a následným vyjádřením i tento vlídný muž přiznává svou orientaci a oddanost k mrtvému.

A hned v následujícím 4. díle 2. řady pak závěr Sittafordské záhady odhaluje zajímavé vyústění kdy dvě ženy, hluboce zklamané muži společně odjíždějí do Argentiny a jedna z nich svému snoubenci říká, že už má jiné plány, ony obě, a muži v nich nemají své místo. Že by další lesbický pár? To už si můžeme jen představovat, ale uznejte, že to zní více než zajímavě.

Na úvod třetí série zavítáme do hotelu Bertram, kde se slézá rodina velmi bohatého muže, který byl nedávno prohlášen za mrtvého, ke čtení závěti. A mezi rodinnými příslušníky je i dcera, která si sebou přivezla kamarádku. Tu postihla před časem obrna a nemůže hýbat jednou rukou. Přesto… Jejich vztah zašel až tak daleko, že se uchýlily dokonce i k vraždě člověka, který mohl zmařit jejich šanci na společný bohatý život. Byly to opravdu pouhé kamarádky? Vzhledem k posledním slovům jedné z nich, zřejmě ne J

Ve čtvrtém díle 3. série, Nemesis, se znovu setkáváme s láskou dvou žen. Nebo alespoň jedné ženy, která milovala jinou. Byla jeptiška a ta, do níž se zamilovala, byla novickou. Jenže ta její lásku neopětovala a tak to mohlo vyústit v jediné, že…? Však je to přeci detektivní seriál J

S příchodem čtvrté série pak dochází v seriálu k řadě změn. Tou první je, změna herečky v roli slečny Marplové. Gerraldinu McEwan vystřídala Julia McKenzie. Druhou je fakt, že doposud jsme se s homosexualitou setkávali vždy alespoň ve 2 dílech ze čtyř v každé řadě. Ovšem v žádném z filmů 4. série (Kapsa plná žita, Vraždit je snadné, Smysluplná vražda, Proč nepožádali Evanse) se nevyskytuje ani jednou.

Totéž platí o sérii páté (Plavý kůň, Tajemství Chimneys, Modrá pelargonie, Rozbité zrcadlo), v níž se nevyskytlo toto téma ani jednou.

Ze série s pořadovým číslem 6 byly natočeny pouze 3 ze čtyř filmů a naše oblíbené yuri se tam nevyskytlo ani jednou. Zato tam máme v díle Nekonečná noc, krásně nastíněné yaoi. Celé to vypráví muž, který se kdysi přátelil se dvěma bratry, Jeden z těch bratrů zemřel, když se jej okoušel vytáhnout ze zamrzlé vody, kam spadl při bruslení, protože se pod ním prolomil led. Druhý k němu pak cítil nekonečnou vděčnost, ale já myslím, že i něco víc. To jak se na něho díval, to jak umírající stále trval na splátce dluhu, který si myslel, že k němu má, to jak přesně věděl, jaký dům mu má naprojektovat, a zajímal ho pouze jeho souhlas a ne souhlas jeho ženy… Nikdy nebylo řečeno, zda byl Robby Haimen homosexuál nebo ne, ale na mě tak sto(čtyř)procentně působil.

Toto téma mne zaujalo a protože se Marplovou dívám ráda, řekla jsem si, že se o svou vášeň podělím i zde s vámi. Doufám že vás můj článek neunudil k smrti.

Jackie Decker

Doporučené z našeho blogu:

  • Literární soutěž: Utopie / dystopieLiterární soutěž: Utopie / dystopie Ano, DMD je v plném proudu a já opět ničím nepřispívám na svůj web... Moc se omlouvám. Jakože chtěla jsem dnes začít vkládat ještě zcela nedokončenou fanfikci Tamný měsíc, kterou […] Posted in Novinky
  • DMD – duben měsíc drabbleDMD – duben měsíc drabble Pro zájemce také jako už tradičně, spustila SOS - společnost pro osvětu spisovatelů každoroční DMD - duben měsíc drabble. A co že to je? Posted in Novinky
  • Vyhlášení 6. ročníku literární soutěže O krvavý brkVyhlášení 6. ročníku literární soutěže O krvavý brk A když už jsme u těch literárních soutěží, také Horrorcon vyhlásil 6. ročník soutěže O krvavý brk. Takže pokud píšete staršidelný žánr... Posted in Novinky
  • O první BRKO první BRK Nakladatelství BRK i letos vyhlašuje literární soutěž O První BRK. Každý autor může poslat nanejvýš dvě žánrově odlišné práce... Posted in Novinky
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Jackie Decker

Psaní je smysl mého života a nikomu nedovolím mi jej vzít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.