SOSácká padesátka (výzva)

SOSácká padesátka

Abyste rozumněli, nejedná se o literární soutěž, jako takovou, nýbrž o VÝZVU! Její význam tkví v tom, aby se autor dokázal dlouhodobě udržet u jednoho většího projektu.

Přesněji:

SOSácká padesátka je nehodnocená a dobrovolná psací výzva, která předpokládá, že každý týden po celý rok napíšete jednu kapitolu příběhu vycházejícího z prvotního impulzu.
Jedná se o výzvu, nikoli soutěž, takže kontrola a sledování výsledků bude probíhat pouze na dobrovolné bázi. Vaší odměnou bude zejména hřejivý pocit, že jste překonali sami sebe, a pochvala před nastoupenou jednotkou.
Po vzoru NaNoWriMa se také můžete stát rebelem a vkládat kapitoly jindy, než máte (třeba až na konci všechny najednou), případně napsat méně než padesát kapitol. Za rebela se můžete hrdě prohlásit v záhlaví jednotlivých kapitol.
V průběhu roku bude vyhlášeno několik (řádově deset) překvapení s požadavkem, co máte zapracovat do svého textu.
Výpis jednotlivých kapitol najdete pod odkazem v levém menu.

Pravidla

1. Všechny příběhy musí vycházet z prvotního impulzu. (Rebely, kteří by rádi pokračovali ve svém nedokončeném textu z Padesátky 2019, prosíme, aby tento prvotní impulz využili v první nově vložené kapitole.)

2. Kapitoly na sebe musí navazovat v tom smyslu, že příběh musí dávat smysl, pokud bude čten v pořadí, v jakém byly kapitoly zveřejňovány. Poslední kapitolou musí být příběh ukončen (ať už to znamená cokoli).

3. Každý týden (tedy v časovém intervalu mezi pondělím 0:00:00 a nedělí 23:59:59) musí být zveřejněna jedna kapitola. Není záhodno sepisovat si příběh předem. Jednak vás v průběhu čeká několik překvapení a také je cílem celé výzvy procvičit si schopnost vydržet dlouhodobě u jedné věci.

4. Překvapení budou mít povahu požadavků, co zapracovat do textu, vyhlašovaných na těchto stránkách vždy nejpozději v neděli ve 20:00.
Požadavek překvapení můžete zapracovat do textu kterékoli kapitoly, kterou budete uveřejňovat po jeho vyhlášení. Důležité je pouze zapracovat ho dříve, než bude vyhlášeno překvapení další. (Průměrně tedy předpokládáme, že na jeho zpracování budete mít nejméně čtyři kapitoly.)

5. Překvapení budou vybírána z vámi zaslaných návrhů. Prosíme vás, abyste své návrhy posílali do 31. 12. 2020 na mail sos.hp.ff@gmail.com s předmětem “Padesátková překvapení”.

6. Minimální rozsah kapitoly je sto slov. Maximální není stanoven, ale prosíme, myslete na to, že ani čtenáři nemají neomezené množství času.

7. Challenge trvá od pondělka 4. 1. 2021 do neděle 2. 1. 2022. V průběhu těchto 52 týdnů je třeba napsat 50 kapitol. Kdykoli během celého roku můžete dva týdny vynechat.

8. Žánr příběhu je zcela na vás, a pokud není mimořádnou vyhláškou stanoveno jinak, nejsou jednotlivé kapitoly omezeny jakýmkoli tématem. Můžete (a uděláte nám tím radost) psát i fanfiction (tuto skutečnost prosím nezapomeňte uvést v záhlaví).

9. Všechny texty s obsahem nevhodným pro mládež musí být označeny příslušným upozorněním. Pokud váš text popisuje události, které by pro někoho mohly být traumatické (nebo obsahují spoilery), zvažte prosím, zda čtenáře raději předem nevarovat.

10. Všechny kapitoly musí být v nadpisu opatřeny pořadovým číslem (např. “5. Název kapitoly”).

11. Jednotlivé kapitoly vždy vkládejte jako typ obsahu Padesátka. Pokaždé, když vložíte kapitolu jinak, zanese adminka do libovolného z vašich textů tři ošklivé pravopisné chyby!

12. Psát můžete v libovolném jazyce. Pokud chcete psát v programovacím jazyce, myslete na to, že když tím shodíte stránky, budete je muset nahazovat vy.

13. Bodování bude probíhat na dobrovolné bázi. Věříme vám a chceme vidět, jak svou výzvou úspěšně proplouváte. Na začátku roku tedy umístíme do levého menu odkaz na bodovací tabulku, ve které si každý z účastníků sám po vložení kapitoly odškrtne příslušné políčko.

14. Účastníky Padesátky prosíme o slušné (až přátelské) chování k ostatním. Jakékoli útoky osobního charakteru, ať formou komentáře, nebo přímo v textu příběhu, jsou zakázány a v obzvláště závažných případech mohou vést i k vyloučení z celé akce (nebo rovnou z našich stránek).

15. Konstruktivní kritika je vítána a podporována. Chápeme ale, že někteří autoři o ni z nejrůznějších důvodů nemusí mít zájem. Všechny autory proto prosíme, aby svůj zájem či nezájem o kritičtější zhodnocení svého příběhu deklarovali v poznámce k první kapitole. Zároveň prosíme všechny komentátory, aby tento zájem či nezájem respektovali.

Pro příští ročník SOSácké padesátky došlo k několika úpravám pravidel:
Prvotním impulzem, na který bude třeba navázat, nebude drabble.
Požadavek překvapení můžete zapracovat do textu vámi vybrané kapitoly, kterou budete uveřejňovat po jeho vyhlášení. Důležité je pouze zapracovat ho dříve, než bude vyhlášeno překvapení další. (Průměrně tedy předpokládáme, že na jeho zpracování budete mít nejméně čtyři kapitoly.)
Překvapení budou vybírána z vámi zaslaných návrhů. Prosíme vás, abyste své návrhy posílali do 31. 12. 2020 na mail sos.hp.ff@gmail.com s předmětem “Padesátková překvapení”.
Bodování bude probíhat na dobrovolné bázi. Věříme vám a chceme vidět, jak svou výzvou úspěšně proplouváte. Na začátku roku tedy umístíme do levého menu odkaz na bodovací tabulku, ve které si každý z účastníků sám po vložení kapitoly odškrtne příslušné políčko.

Důrazně upozorňujeme zejména na žádost, abyste nám zaslali nějaké pěkně vypečené návrhy na Padesátková překvapení. Neklaďte překážky své kreativitě a rozšoupněte se! Ať rok 2021 stojí za to ;o)


A jak se můžete zapojit?

Je to velice jednoduché. Stačí mít registrovaný účet na webu: http://sosaci.net/ . Nahoře v menu pak kliknete na PŘIDAT OBSAH vyberete kategorii „Padesátka“ a vložíte kapitolu. Může se jednat o naprosto jakýkoliv projekt (FANFIKCE VÍTÁNA). Pro inspiraci máte k dispozici úvodní obrázek

citarna

jímž je podmíněn začátek Vaší práce. Stačí tedy nasát inspiraci a jít DO TOHO!

Nikdo vás nebu trestat, když vypanete a Váš projekt zůstane nedokončený. Mezi pozitiva jistě patří, že se najdou lidé z komunity, kteří si Vaši práci budou číst a dostane se Vám tak alespoň nějaké základní zpětné vazby. Nemusíte se jich však bát jsou to většinou amatérští autoři a autorky píšící mnoho let schopní/é předávat své poznámky konstruktivně.

A to je pro dnešek asi všechno.

PS: Letos se účastním s povídkou Kruhy moci, ačkoliv se jedná jen o projekt snažící se mě udržet u rozepsaného románu  b udu jej využívat hlavně proto, abych si připravila příběh dopředu.

hodně štěstí,
Jackie Decker.

Doporučené z našeho blogu:

  • Literární soutěž: Utopie / dystopieLiterární soutěž: Utopie / dystopie Ano, DMD je v plném proudu a já opět ničím nepřispívám na svůj web... Moc se omlouvám. Jakože chtěla jsem dnes začít vkládat ještě zcela nedokončenou fanfikci Tamný měsíc, kterou […] Posted in Novinky
  • DMD – duben měsíc drabbleDMD – duben měsíc drabble Pro zájemce také jako už tradičně, spustila SOS - společnost pro osvětu spisovatelů každoroční DMD - duben měsíc drabble. A co že to je? Posted in Novinky
  • Vyhlášení 6. ročníku literární soutěže O krvavý brkVyhlášení 6. ročníku literární soutěže O krvavý brk A když už jsme u těch literárních soutěží, také Horrorcon vyhlásil 6. ročník soutěže O krvavý brk. Takže pokud píšete staršidelný žánr... Posted in Novinky
  • O první BRKO první BRK Nakladatelství BRK i letos vyhlašuje literární soutěž O První BRK. Každý autor může poslat nanejvýš dvě žánrově odlišné práce... Posted in Novinky
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Jackie Decker

Psaní je smysl mého života a nikomu nedovolím mi jej vzít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.