Malé oznámení, aneb jak probíhal poslední měsíc v roce

Malé oznámení, aneb jak probíhal poslední měsíc v roce

Díky NaNoWriMo 2019 jsem zjistila, jak úžasně motivující je mít závazek, napsat každý den alespoň pár slov. Vím, že velcí spisovatelé to tak dělají, ale víte, když je člověk sotva začínající autor, nemá to jednoduché. Velcí spisovatelé se většinou živí psaním, nevysiluje jejich múzu osmihodinová pracovní směna děti, jejich škola a úkoly, domácnost… A člověk, který má tyhle závazky a ideálně ještě nějaké koníčky a zájmy bokem, má těžké sednout každý den k psaní a napsat třeba 2 000 slov. Vždyť i pravidelní účastníci NaNoWriMo, co jsem měla tu možnost číst na FB se na ten jeden měsíc v roce připravují celý zbytek roku. A to právě proto, aby měli klid, čas, hotovou osu příběhu, reálie a všechno to okolo, co by je jinak mohlo zdržovat od samotného psaní.

Já osobně se na to nepřipravovala. Celou akci jsem překlenula jen se základem novely, který jsem měla načrtnutý z dob před usnutím Aldormy. A to už nějakých 5-6 let možná víc bude… No a podle toho vypadal výsledek. Nejvíc slov za měsíc listopad jsem napsala 30. 11. a to konkrétně 914 slov. Nejméně 25. 11. kdy se mi podařilo donutit se k pouhým 12 slovům. A jak už víte z minulého oznámení, nenapsala jsem další novelu z Aldormy. Pravda je taková, že jsem vlastně ani neměla opravdovou šanci ji dokončit. Ale i tak jsem byla šťastná za takový úspěch. Skutečně jsem totiž každý den vstala a napsala ráno alespoň kousek. A když ne ráno, tak před usnutím, abych prostě měla splněno.

Nebylo to jako v DMD (duben měsíc drabble), kdy musíte každý den napsat 100 slovné drabble a ještě na předem dané téma, které se vám snaží vaší práci ještě stížit. NaNoWriMo je volnější. Sice byste měli napsat každý den něco přes 1 666 slov, abyste napsali skutečně alespoň oněch 50 000 slov, ale když to nestihnete, nic se neděje. (To v DMD taky, ale víte jak to myslím 😀 ) Líbilo se mi každý den moci sledovat graf produktivity a měla radost z každého přidaného slůvka, věty odstavce…

A tak Eillen napadlo, že motivuje-li mě to, mám si udělat tabulku, do které si každý den napíšu počet slov, která jsem napsala. A tak jsem udělala jednu společnou pro všechny aldormské autorky. (Bohužel i když holky píší, nějak zapomínají zaznamenávat své „úspěchy“ do tabulky.) Poctivě každý den, jsem napsala alespoň něco tedy i v měsíci prosinec. Mé psací úspěchy za poslední měsíc v roce tedy přehledně zachycuje screenshot právě této tabulky:

Jak můžete vidět, celkově jsem za měsíc prosinec napsala 6 921 slov.
Z toho 2 782 slov bylo připsáno k novele Střípky příběhů, jejíž současný stav je 13 633 slov.
1 125 slov jsem přidala k novele Šero, kde jsem rozpracovala první kapitolu a jejíž současný stav je 1 765 slov.
1625 slov jsem potřebovala na napsání Vánočního dárku, tedy jednorázové povídky Kašna zlatého draka.
613 slov připadlo na revize Nepoznaného proroctví.
A konečně 776 slov připadlo na hraní RP přes internet.

Z tohoto souhrnu vyplývá, že prosinec nebyl zdaleka tak plodný, co se psaní týče, jako listopad, během nejž jsem pokořila hranici 10 000 slov. Přesto, skoro dosažených 7 000 také není právě málo, abych si musela stěžovat. Dále je vidět, že se mi slova roztrousila mezi několik příběhů, projektů a dokonce i hraní. To je bolestně pravda, udržet soustředění u jedné věci je pro mě problém. To jste si ovšem za ta léta možná už všimli. Jsem však ráda, že mě tabulkový systém nutípsát a nedovolí mi prokrastinovat na takové úrovni, jako jsem to dělala doposud. Možná se tak brzy dočkáte další knihy 😉 .

Doporučené z našeho blogu:

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Jackie Decker

Psaní je smysl mého života a nikomu nedovolím mi jej vzít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.