Nezbytné věci

Nezbytné věci

Netajím se tím, že Král hororu, Stephen King, je můj vzor a navíc také oblíbený autor. Tuto knihu mi doporučil táta a tak jsem se do ní bez větších obav zakousla. A udělala jsem setsakra DOBŘE!

Prostředí amerického maloměsta se náramně hodilo (většina hororů se odehrává na malých městech, nebo odlehhlých tajemných místech) a bylo dokonale vykresleno včetně všech detailů, jako letopočty, značky aut, smýšlení jednotlivých obyvatel, jejich zvyky… Prostě všechno.

Atmosféra byla dusivě napjatá, jako v letním horku, než přijde bouře. Člověk ví, že přijde, už po prvních několika „kupujících“ tuší, o co půjde, ale přesto nemůže přestat číst, protože mu to pořád vrtá hlavou.

Hlavní záporák, je zde velmi zvláštní. Zdá se být milý, ale Vy přesto víte, že je úlisný. Dělá lidem radost za poměrně „nízkou“ cenu, ale Vy víte, že to, co jim doopravdy přináší je utrpení a smrt. Ne, že by se snad do něčeho namočil, ne na to je příliš chytrý. Využívá lidské touhy, slabosti, předsudky, bolest, strach, pýchu… a splétá jejich osudy jako nějaký bizarně groteskní pavouk svou síť smrti.

Kniha je napsána tak, že čtenář ví přesně, co se děje ve skrytu. Nemusí dedukovat jako šerif Pangborn. Sleduje ty lidi a jejich životy vepsané na stránkách, jakoby snad všechny existovaly jen z jednoho jediného důvodu. Aby se dočkali otevření Nezbytných věcí.
Skoro každý má hluboko v srdci a mysli něco, po čem touží. Ale jakou cenu je ochoten člověk zaplatit, aby to měl? Pro každého z nich znamenala koupená věc něco jiného. Pro někoho vzpomínku na klid a zesnulé, pro jiné naplnění erotických snů, ten nejlepší dárek pro maminku (který však nikdy nebude darován), doplnění sbírky baseballových karet, naději na vyléčení z alkoholismu a lepší život, úlevu od stále se zhoršující nemoci… Tak proč to nevyšlo?

Kniha je založená na psychologii lidí a to přesně na ní obdivuji. Všechny postavy jsou vykresleny realisticky a člověk může jen žasnout nad tím, jak málo vlastně stačí, aby se rozpoutalo vražedné peklo. Jeden jediný týden stačil, aby se lidé zmasakrovali a městečko Castle Rock se téměř odebralo na věčnost.

Byly chvíle, kdy jsem si říkala, to přece tomu šerifovi MUSÍ dojít! Ale ono to nebylo tak jednoduché… Měla jsem sto chutí křičet na něj i na Polly. Nettie jsem obrečela. Z Brianova zoufalého činu jsem byla ještě zoufalejší… Je to šílené. Šílené ale uvěřitelné. Někdy opravdu stačí málo!

Trochu pro mne byl „zklamáním“ konec příběhu. Jsem ráda za to, že to přeili, ti, kteří to přežili, ale byl-li ten muž skutečně nadpřirozená bytost, Ďábel, chcete-li, proč dělal ty malé drobné přešlapy, díky nimž byl nakonec odhalen? Možná, že právě proto, aby si lidé mohli vybrat. Aby měli možnost zamyslet se a pochopit. Pokud to byla zadní vrátka práva volby, je až děsivě šokující kolik lidí ji nevidělo, nebo vidět nechtělo.

Na Nezbytných věcech nebyl vlastně vůbec děsivý padouch jako takový. Ne, ta pravá a nefalšovaná hrůza spočívala v tom, kolik zla jsou lidé schopni napáchat kvůli maličkostem. Kvůli věcem, které jsou staré a ohyzdné a k ničemu. Kvůli lumpárnám, falešným dopisům a jak snadno si člověk je schopen udělat názor. Jak jednoduše vzplane nenávist doslova na nože..! To opravdové zlo je v lidech a kolikrát je až nechutné…

Za mě je to VYNIKAJÍCÍ kniha pokud máte chuť ponořit se do temných zákoutí lidské mysli.

Doporučené z našeho blogu:

  • Poprvé na animefestu 2017Poprvé na animefestu 2017 Loňský rok, jsem se poprvé zúčastnila velkolepé akce zvané Animefest. Měla jsem z něčeho tak velkého hrozný strach, už proto, že to bylo rovněž přes celou Republiku a já nejsem zvyklá […] Posted in Novinky
  • Prokletí SalemuProkletí Salemu Dočetla jsem další Kingovku. Hlavně tedy proto, že Prokekt Alfa - V pasti, si zabavila má nejstarší dcera a předčítá mi ho. Takže tam mi bude trvat déle, než si ho budu moci odškrtnout a […] Posted in Novinky
  • 3. velká recenze na Nepoznané proroctví!3. velká recenze na Nepoznané proroctví! Včera jsem ve svém článku ke druhé zveřejněné recenzi na svou knihu zmiňovala skutečnost, že mám slíbenou ještě jednu recenzi a to od Podpory českých autorů. Nečekala jsem však (i když […] Posted in Novinky
  • 2. velká recenze na Nepoznané proroctví!2. velká recenze na Nepoznané proroctví! Podobně jako Lucy Lillian jsem oslovila i další recenzenty a recenzentky. Jednou z nich byla i Zuzana M. majitelka knižního blogu: Malouše svět knih. Slečna Nepoznané proroctví přečetla a […] Posted in Novinky
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Jackie Decker

Psaní je smysl mého života a nikomu nedovolím mi jej vzít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.